IV Dzień bez Długów – porozmawiaj o świadczeniach i niepłaconych alimentach

Ten post został napisany ponad 6 miesięcy temu. Oznacza to, że może zawierać nieaktualne dane. Najnowsze informacje o świadczeniach znajdziesz w zakładkach tematycznych. Są one dostępne w górnej części strony.

17 listopada w Gdańsku obchodzony będzie IV Dzień Bez Długów. Podobnie, jak to miało miejsce w latach ubiegłych, w organizację Dnia włączyli się również pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń, którzy uruchomią specjalny punkt konsultacyjno-doradczy.

– Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś na temat możliwości uzyskania świadczeń na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych realizowanych przez Gdańskie Centrum Świadczeń, czy też dofinansowania do opłat za lokal i energię, zapraszamy do naszej siedziby, przy ul. Powstańców Warszawskich 25. Punkt czynny będzie w godzinach od 9:00 do 13:00. – mówi Arletta Wolińska, kierownik Działu Pomocy Mieszkaniowej Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Plakat promujący IV Dzień bez Długów

Jak podkreślają pracownicy Centrum, zaproszenie kierują również w stronę dłużników alimentacyjnych, którzy będą mogli dowiedzieć się więcej o zagrożeniach wynikających z  niepłacenia alimentów oraz możliwości wyjścia z tej trudnej sytuacji i regulacji należności. A konsekwencje dla dłużników mogą być bardzo dotkliwie.

– Jeżeli dłużnik alimentacyjny uchyla się od płacenia alimentów może zostać skazany za przestępstwo niealimentacji, może stracić prawo jazdy, będzie miał trudności z uzyskaniem kredytu czy też dokonaniem zakupu w systemie ratalnym – informuje Małgorzata Suwik, kierownik Działu Świadczeń Alimentacyjnych. – Dodatkowo informacje o nieregulowanych zobowiązaniach alimentacyjnych mogą zostać upublicznione w Biurach Informacji Gospodarczej. – dodaje.

Dane statystyczne Centrum pokazują, że tego typu sankcje to nie są tylko czczymi mrzonkami. Do tej pory w rejestrach Biur Informacji Gospodarczej zostało umieszczonych 1500 dłużników alimentacyjnych. Tylko w tym roku Centrum złożyło ponad 200 zawiadomień o podejrzeniu przestępstwa nie alimentacji, a 20 osobom, które uchylają się od obowiązku płacenia alimentów na rzecz dzieci, zostały zatrzymane prawa jazdy.

Jak pokazują dane finansowe podejmowane działań przynoszą wymierny skutek.

– W 2016 roku odzyskane należności z tytułu wypłaconych świadczeń wyniosły ponad 2,7 mln zł, natomiast w roku 2017 udało się odzyskać ponad 3,4 mln złotych. A wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie to kwota jeszcze wyższa. – wyjaśnia Małgorzata Suwik.