O funduszu alimentacyjnym w Dzienniku Bałtyckim

Ten post został napisany ponad 6 miesięcy temu. Oznacza to, że może zawierać nieaktualne dane. Najnowsze informacje o świadczeniach znajdziesz w zakładkach tematycznych. Są one dostępne w górnej części strony.

16 marca w redakcji Dziennika Bałtyckiego odbył się kolejny już dyżur telefoniczny pracowników Gdańskiego Centrum Świadczeń. Tym razem na pytania czytelników odpowiadała Joanna Nowacka z Działu Świadczeń Alimentacyjnych. Nie miałaś/miałeś okazji porozmawiać z naszym pracownikiem? Nic straconego! Poniżej publikujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Komu przysługuje świadczenie z funduszu alimentacyjnego i jakie kryteria należy spełniać, aby je uzyskać?

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje osobie, która ma zasądzone alimenty na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli ich egzekucja okazała się bezskuteczna.

Aby otrzymać świadczenie należy spełniać dwa podstawowe kryteria. Pierwszym z nich jest wiek – świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje do ukończenia 18 roku życia. Osoby uczące się lub studiujące mogą otrzymywać świadczenie do ukończenia nauki, jednak nie dłużej, niż do ukończenia 25 roku życia. W przypadku osób legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, świadczenie przyznawane jest bezterminowo.

Drugim kryterium, jakie należy spełnić jest dochód na osobę w rodzinie, który nie może przekroczyć kwoty 725,00 zł. Dochód ustala się na podstawie dochodu z roku poprzedzającego okres zasiłkowy, tzw. bazowego, uwzględniając jednocześnie aktualną sytuację rodziny tzn. utratę dochodu lub jego uzyskanie po roku bazowym. Dochód z roku bazowego dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód był osiągany.

 Gdzie i kiedy należy składać wnioski?

Wnioski o świadczenie z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy  przyjmowane są od 1 sierpnia. Jeżeli osoba zainteresowana złoży wniosek do 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października. Natomiast, jeżeli wniosek zostanie złożony w okresie od 1 września do 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 30 listopada.

Wnioski można składać osobiście w Punkcie Obsługi Klienta Gdańskiego Centrum Świadczeń, mieszczącym się przy ul. 3 Maja 9 lub za pośrednictwem poczty, wysyłając je na adres: Gdańskie Centrum Świadczeń, ul. Powstańców Warszawskich 25, 80-152 Gdańsk. Uwaga – w przypadku wysłania wniosku za pośrednictwem poczty liczy się data doręczenia wniosku do Centrum!

Jakie dokumenty należy należy złożyć, aby otrzymać świadczenia z funduszu alimentacyjnego ?

Podstawowym dokumentem, jaki należy złożyć, jest wniosek o przyznanie świadczenia. Do wniosku należy dołączyć m. in. uwierzytelnioną kopię dokumentu potwierdzającego przyznanie alimentów od rodzica i  zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o bezskuteczności egzekucji alimentów. Formularz wniosku oraz szczegółowy wykaz dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku można znaleźć na stronie internetowej Gdańskiego Centrum Świadczeń: www.gcs.gda.pl.

W jakim terminie są rozpatrywane wnioski o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego ?

W zdecydowanej większości przypadków wnioski rozpatrywane są w ciągu miesiąca. W przypadku spraw szczególnie skomplikowanych okres rozpatrzenia może zostać wydłużony do dwóch miesięcy. Postępowanie kończy się wydaniem decyzji administracyjnej.

Czy otrzymywane świadczenie 500+ wlicza się do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego ?

Nie, świadczenie 500+ nie wlicza się do dochodu rodziny.

Czy mając ustalone prawo do świadczenia mogę otrzymywać alimenty zaległe od dłużnika alimentacyjnego lub komornika sądowego prowadzącego postępowanie egzekucyjne?

Osoba uprawniona do świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie powinna przyjmować wpłat bezpośrednich od dłużnika alimentacyjnego. W każdym takim przypadku fakt otrzymania alimentów należy zgłosić do komornika. Można też skontaktować się z pracownikiem Działu Świadczeń Alimentacyjnych Gdańskiego Centrum Świadczeń, aby potwierdzić posiadanie uprawnień do dalszej wypłaty funduszu alimentacyjnego.

Więcej informacji na temat świadczeń z funduszu alimentacyjnego: https://www.gcs.gda.pl/swiadczenia-rodzinne/fundusz-alimentacyjny/