1 kwietnia rusza nabór papierowych wniosków o 500+

Ten post został napisany ponad 6 miesięcy temu. Oznacza to, że może zawierać nieaktualne dane. Najnowsze informacje o świadczeniach znajdziesz w zakładkach tematycznych. Są one dostępne w górnej części strony.

Już za kilka dni nabór wniosków o 500+ wkroczy w kolejny etap. Od czwartku, 1 kwietnia będą przyjmowane wnioski papierowe. W Gdańsku dokumenty będzie można składać w specjalnych wrzutniach lub za pośrednictwem poczty. Skomplikowane wnioski będzie można dostarczyć osobiście. Wizyty będą się odbywały wyłącznie po wcześniejszej rejestracji. Cały czas także można składać wnioski przez Internet!

Szacuje się, że na złożenie tradycyjnego wniosku może zdecydować się około 4 tysięcy mieszkanek i mieszkańców Gdańska. To mniej niż w poprzednich latach. Jednak tegoroczny nabór wniosków będzie odbywał się w obliczu stale rozwijającej się epidemii koronawirusa. Dlatego pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń apelują o ograniczenie osobistych wizyt. Jednocześnie przypominają, że wnioski można składać przez Internet oraz wrzucać do wrzutni.

Gdzie złożyć wniosek?

Wrzutnie

Wrzutnie na wnioski oraz inne dokumenty znajdują się w Gdańskim Centrum Świadczeń przy ul. Powstańców Warszawskich 25, w przedsionkach budynków A oraz C.

Na zdjęciu znajduje się wrzutnia na wnioski oraz inne dokumenty. Na drugi planie widoczny jest hol Działu Obsługi Mieszkańców GCŚ
Wrzutnia na wnioski oraz dokumenty ulokowane są w dwóch budynkach GCŚ. Możesz w nich bezpiecznie złożyć wniosek o 500+.

Poczta

Wnioski będzie można przesyłać pocztą na adres:
Gdańskie Centrum Świadczeń
ul. Powstańców Warszawskich 25
80-152 Gdańsk

Chcesz złożyć wniosek osobiście? Umów się na wizytę!

Osobiste złożenie wniosku u pracownika Działu Obsługi mieszkańców będzie możliwie tylko w przypadku skomplikowanych spraw. Co ważne, konieczna będzie wcześniejsza rejestracja. Aby umówić się na wizytę wystarczy zadzwonić pod numer: 513 902 853. Przed rozmową należy przygotować numer PESEL.

Ze względów bezpieczeństwa na wizytę będzie mógł przyjść tylko wnioskodawca lub osoba posiadająca pisemne upoważnienie, bez osób towarzyszących.

Na zdjęciu znajduje się stanowisko dla pracownika, automat biletowy oraz oznakowanie przypominające o konieczności założenia maseczki, dezynfekcji rąk oraz zachowania bezpiecznego dystansu.
Pamiętaj, że przed wizytą musisz zdezynfekować ręce oraz założyć maseczkę. Ważna jest również bezpieczna odległość od innych osób.

Złóż wniosek przez Internet!

W dalszym ciągu można składać wnioski elektroniczne. Można to zrobić za pośrednictwem:

  •  bankowości elektronicznej,
  •  Platformy Usługowo – Informacyjnej „Emp@tia”,
  •  Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Wnioski on-line stanowią zdecydowaną większość wniosków o 500+. W 2019 roku 87% wniosków o świadczenie wychowawcze zostało złożonych przez Internet. Skorzystanie z formy on-line ma wiele zalet – wniosek można złożyć bezpiecznie, szybko, w dogodnym dla siebie momencie, bez konieczności osobistej wizyty w Gdańskim Centrum Świadczeń.

Pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń przyjmują wnioski o 500+ od początku lutego. Do tej pory wpłynęło blisko 46 tys. wniosków o świadczenie. Oznacza to, że w ciągu pierwszych dwóch miesięcy naboru dokumentów mieszkańcy i mieszkanki Gdańska złożyli ok. 80% wszystkich spodziewanych wniosków. Co ważne, prawie wszystkie zostały już rozpatrzone.

Przypomnijmy, że świadczenie 500+ to 500 zł na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez dodatkowych warunków, a co najważniejsze, bez względu na dochody osiągane przez rodziców. Wniosek składa się raz w roku. Samo wypełnienie formularza jest bardzo proste. Wystarczy podać dane rodzica lub opiekuna oraz dane dzieci, na które składany jest wniosek o 500+. Świadczenie przyznawane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.

Źródło: UM Gdańsk