Co z 500+ za październik? Nie masz go na koncie? Sprawdź, czy złożyłaś/łeś wniosek na wszystkie dzieci!

Nie otrzymałeś 500+ za październik? Sprawdź, czy we wniosku o świadczenie uwzględniłeś wszystkie dzieci, również te, na które otrzymywałeś świadczenie przed 1 lipca. Jeśli nie, to musisz się spieszyć, ponieważ złożenie wniosku do końca miesiąca to gwarancja otrzymania 500+ za październik.

Grafika ilustrująca wpis w aktualnościach
To już ostatnia chwila na złożenie wniosku gwarantującego wypłatę 500+ za październk

W ostatnich dniach do Gdańskiego Centrum Świadczeń zgłaszają się mieszkanki i mieszkańcy Gdańska, którzy informują, że nie otrzymali w bieżącym miesiącu 500+ na wszystkie dzieci. Po przeanalizowaniu zgłoszeń wynikło, że problem ten dotyczy głównie rodziców lub opiekunów, którzy po 1 lipca złożyli wniosek o świadczenie 500+ na pierwsze dziecko i nie uwzględnili w nim kolejnych dzieci, na które świadczenie było przyznane do końca września 2019 roku. Zdarzają się również osoby, które złożyły wniosek na wszystkie dzieci, ale zrobiły to np. w wrześniu lub w październiku. W przypadku rodziców, którzy nie uwzględnili wszystkich dzieci, konieczne jest złożenie kolejnego wniosku. Natomiast w przypadku osób, które wykazały we wniosku komplet dzieci, ale złożyły go we wrześniu lub październiku, to zgodnie z obowiązującymi przepisami przyznanie i wypłata świadczenia z wyrównaniem od października, nastąpi do końca listopada (dla wniosków złożonych we wrześniu) lub do końca grudnia (w przypadku wniosków złożonych w październiku).

Z danych Gdańskiego Centrum Świadczeń wynika, że w październiku świadczenie 500+ zostało wypłacone na 1,8 tys. mniej dzieci niż we wrześniu. Pomimo tego, że pracownicy Centrum przeprowadzili szeroką kampanię informacyjną oraz przypominali, m. in. za pośrednictwem strony internetowej, poradników dotyczących zasad składania wniosków oraz mediów, o konieczności złożenia wniosku na wszystkie dzieci, okazało się, że cześć rodziców uwzględnia we wniosku tylko pierwsze dziecko. Dlatego wysyłamy do wszystkich zainteresowanych maile przypominające o konieczności złożenia wniosku na pozostałe dzieci.

Chcesz otrzymać pieniądze za październik? Złóż wniosek do końca miesiąca!

Jeżeli rodzic lub opiekun dziecka zauważy, że nie otrzymał w październiku świadczenia 500+ na wszystkie dzieci, w pierwszej kolejności powinien sprawdzić otrzymaną na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej informację o przyznaniu świadczenia. W informacji tej napisane jest na jakie dzieci i na jaki okres zostało przyznane 500+.

Jeżeli okaże się, że świadczenie nie zostało przyznane na wszystkie dzieci, to najprawdopodobniej rodzic lub opiekun nie wymienił tych dzieci we wniosku o przyznanie świadczenia. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje jeszcze szansa, aby to skorygować i otrzymać 500+ za październik również na te dzieci. Warunkiem jest złożenie wniosku do końca października. Co ważne, wniosek ten powinien obejmować tylko te dzieci, które nie zostały uwzględnione we wniosku złożonym po 1 lipca. Przykładowo, jeżeli rodzic złożył na początku lipca wniosek na pierwsze dziecko, a nie wykazał w nim pozostałych dzieci, na które miał przyznane świadczenie do końca września, to powinien teraz złożyć wniosek tylko na te pozostałe dzieci.

Najszybszą i najbardziej optymalną formą złożenia wniosku jest forma elektroniczna. Wniosek on-line można złożyć np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej większości banków lub Portalu-Informacyjnego Emp@tia.

Wnioski w formie tradycyjnej można składać w Dziale Obsługi Mieszkańców, mieszczącym się przy ul. 3 Maja 9.

Ponad 54 tysiące wniosków o 500+

Od 1 lipca do Gdańskiego Centrum Świadczeń wpłynęło ponad 54 tys. wniosków o świadczenie 500+, z czego 47,5 tys. to wnioski elektroniczne. Świadczenie zostało przyznane na ponad 73 tys. gdańskich dzieci.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT ŚWIADCZENIA 500+