Dobre wyniki „Dobrego startu”

Ten post został napisany ponad 6 miesięcy temu. Oznacza to, że może zawierać nieaktualne dane. Najnowsze informacje o świadczeniach znajdziesz w zakładkach tematycznych. Są one dostępne w górnej części strony.

Wprowadzony w tym roku nowy program rządowy „Dobry start” to dla wszystkich rodzin posiadających dzieci w wieku szkolnym dodatkowy zastrzyk gotówki. Przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego to dla uczniów przyjemny czas zakupu nowych plecaków, kolorowych przyborów szkolnych, zeszytów, pięknego ubrania….a dla rodziców niestety kojarzy się ze sporymi wydatkami.

Z tego też powodu w przeciągu dwóch miesięcy działania programu 83 % rodzin w kraju skorzystała z możliwości wystąpienia o jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł. Świadczenie trafiło do ponad 57 % rodzin – takie dane podaje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w swoim komunikacie na stronie internetowej.

A jak to wygląda w Gdańsku…?

Gdańszczanie chętnie korzystają z nowego świadczenia. Do 31 sierpnia, czyli w przeciągu dwóch miesięcy, do Gdańskiego Centrum Świadczeń wpłynęło blisko 31 tyś wniosków, czyli  77% szacowanej liczby wniosków.

Podobnie jak w całym kraju, mieszkańcy Gdańska w większości korzystają z wygodnej elektronicznej formy składania wniosków za pośrednictwem bankowości elektronicznej czy Portalu Empatia. Zalety tego kanału komunikacji z urzędem klienci poznali przy wprowadzaniu programu 500+ i  cieszy się coraz większą popularnością. W tej formie wpłynęło do Centrum ponad 24 tysiące tj. 80% wniosków. Pozostałe wnioski, począwszy od 1 sierpnia br., zostały złożone w formie tradycyjnej. Łącznie w głównym punkcie obsługi mieszkańców na ul. 3 Maja oraz w 7 tymczasowych punktach złożono 6,5 tyś wniosków papierowych.

Mamy rozpatrzonych blisko 87% wszystkich złożonych wniosków. Staramy się weryfikować wnioski jak najszybciej, aby pieniądze trafiły do gdańskich dzieci w możliwie najkrótszym terminie.– mówi Dorota Buczyńska kierownik Zespołu Świadczeń Szkolnych.

Osoby, które jeszcze nie wystąpiły o to świadczenie mają czas do 30 listopada br. To jest ostateczny termin na złożenie wniosku. Po tym terminie wnioski będą pozostawiane bez rozpoznania.

Zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane do skorzystania z tego świadczenia. Formularze dostępne są na naszej stronie internetowej lub bezpośrednio w sieci tymczasowych punktów obsługi rozlokowanych na terenie Gdańska. Daje to możliwość złożenia wniosków blisko swojego miejsca zamieszkania.