Lawina wniosków o 300+

Ten post został napisany ponad 6 miesięcy temu. Oznacza to, że może zawierać nieaktualne dane. Najnowsze informacje o świadczeniach znajdziesz w zakładkach tematycznych. Są one dostępne w górnej części strony.

1 lipca Gdańskie Centrum Świadczeń rozpoczęło akcję przyjmowania wniosków internetowych o świadczenie „Dobry start”. Przez niespełna 16 godzin mieszkanki i mieszkańcy Gdańska złożyli ponad 2700 wniosków. Ponad 1200 z nich zostało już rozpatrzonych.

Przypomnijmy, że świadczenie “Dobry Start”  to 300 zł na wyprawkę szkolną, przyznawane bez względu na osiągany dochód. Przysługuje raz w roku na każde rozpoczynające rok szkolny dziecko, uczące się w szkole podstawowej, ponadpodstawowej, szkole dla dorosłych lub szkole policealnej do ukończenia przez nie 20 roku życia. Osoby legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności mogą otrzymać wsparcie do 24 roku życia. Programem nie zostały objęte dzieci w zerówce.

Wniosek o 300+ może złożyć rodzic dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka. W przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej o świadczenie wnioskuje rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Złóż wniosek on-line

Wnioski on-line przyjmowane są od 1 lipca, natomiast wnioski papierowe od 1 sierpnia. Jednak z uwagi na wciąż istniejące realne zagrożenie koronawirusem i trudny do przewidzenia rozwój sytuacji epidemiologicznej, najlepszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku przez internet.

– Od dziś można składać wnioski o przyznanie 300+ i świadczeń rodzinnych. W lipcu możemy to zrobić jedynie przez internet: za pośrednictwem bankowości elektronicznej, Platformy Usługowo-Informacyjnej Emp@tia oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Natomiast od 1 sierpnia rusza nabór wniosków papierowych. – poinformowała na swoim profilu facebookowym Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Tylko o świadczenie 300+ będzie ubiegało się w tym roku około 35 tys. rodziców i opiekunów. Dlatego mam do was ogromną prośbę. Jeśli możecie, korzystajcie z drogi elektronicznej. W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo. Koronawirus wciąż jest groźny. Nie ma potrzeby narażania zdrowia swojego, najbliższych oraz osób, które te wnioski będą przyjmować. – zaapelowała Pani prezydent.