Pracownicy GCŚ odpowiadali na pytania czytelników Dziennika Bałtyckiego

Ten post został napisany ponad 6 miesięcy temu. Oznacza to, że może zawierać nieaktualne dane. Najnowsze informacje o świadczeniach znajdziesz w zakładkach tematycznych. Są one dostępne w górnej części strony.

20 października przedstawicielki Gdańskiego Centrum Świadczeń pełniły dyżur w redakcji Dziennika Bałtyckiego, podczas którego odpowiadały na pytania czytelników dot. dodatków mieszkaniowych oraz dodatków energetycznych. Nie miałeś okazji porozmawiać z naszymi pracownikami? Nic straconego! Poniżej publikujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Czy dodatek pielęgnacyjny oraz świadczenie wychowawcze (500+) są zaliczane jako dochód gospodarstwa domowego przy obliczaniu dodatku mieszkaniowego?

Dodatek pielęgnacyjny oraz świadczenie wychowawcze nie są wliczane do dochodu.

Jaki dochód (brutto czy netto) i z jakiego okresu należy przedstawić?

Do wniosku o dodatek mieszkaniowy należy dołączyć deklarację o dochodach za okres trzech miesięcy kalendarzowych, poprzedzających dzień złożenia wniosku. Należy wykazać dochód wszystkich członków gospodarstwa domowego. Dochód oblicza się w następujący sposób: przychód pomniejsza się o koszty uzyskania oraz składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe. W przypadku osób otrzymujących emeryturą lub rentę brany jest pod uwagę dochód brutto. W przypadku problemów z wyliczeniem dochodu zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami.

Prowadzę jednoosobowe gospodarstwo domowe w lokalu powierzchni 50m² oraz posiadam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z prawem zamieszkiwania w oddzielnym pokoju czy kwalifikuję się do otrzymania dodatku mieszkaniowego?

W przypadku jednej osoby, dopuszczalna powierzchnia mieszkania, uprawniająca do dodatku mieszkaniowego wynosi 45,5m2. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna wymagająca zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, powiększa się dopuszczalną powierzchnię normatywną o 15m2. Żeby skorzystać z takiej możliwości muszą zamieszkiwać co najmniej 2 osoby. Powierzchnię normatywną powiększa się o 15m2 w przypadku jednoosobowego gospodarstwa jeżeli wnioskodawca porusza się na wózku inwalidzkim (należy dołączyć do wniosku zaświadczenie lekarskie). W związku z powyższym, w tym konkretnym przypadku, dodatek mieszkaniowy nie będzie przysługiwał.

Jakie są wymagane dokumenty przy składaniu wniosku o dodatek energetyczny?

Aby skorzystać z dodatku energetycznego należy złożyć wniosek, do którego trzeba dołączyć kopię umowy na przesyłanie i sprzedaż energii elektrycznej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej oraz kserokopię ostatniego rachunku lub faktury VAT za energię elektryczną.