Przeciw koronawirusowi – informacja dla interesantów Centrum

Płyny do dezynfekcji rąk dla interesantów i pracowników oraz materiały edukacyjne, zawierające podstawowe informacje dotyczące koronawirusa oraz zasad higieny – to niektóre z działań profilaktycznych, podjętych przez Gdańskie Centrum Świadczeń. Przypominamy również o możliwości składania wniosków przez internet, bez konieczności osobistej wizyty w punkcie obsługi.

– Każdego dnia Gdańskie Centrum Świadczeń odwiedza prawie 200 mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Dlatego wspólnie z kierownictwem jednostki podjęliśmy decyzję o wdrożeniu odpowiednich działań profilaktycznych przeciw koronawirusowi. Właściwa higiena to obecnie najlepsza broń. Dbajmy o swoje zdrowie i osób z naszego otoczenia – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

Pracownicy Centrum zabezpieczyli płyn do dezynfekcji rąk, który został udostępniony zarówno w miejscach obsługi klientów, jak i w pomieszczeniach dla pracowników. Dodatkowo w ciągach komunikacyjnych oraz toaletach umieszczone zostały instrukcje mycia rąk oraz materiały edukacyjne, zawierające podstawowe informacje dotyczące wirusa i zasad higieny.

Należy pamiętać, że właściwa higiena, to aktualnie najlepsza broń przeciwko koronawirusowi. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się wirusa.

Przypomnijmy, że nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Szczegółowe informacje dotyczące koronawirusa dostępne są na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/zdrowie.

Ogranicz wizyty w urzędach – złóż wniosek przez internet

Zachęcamy do ograniczenia osobistych wizyt w Gdańskim Centrum Świadczeń i składania wniosków o świadczenia przez internet. Po pierwsze, lepiej unikać zbędnych kontaktów z innymi osobami. Po drugie, jest to bardzo wygodna forma składania wniosków.

Wnioski o świadczenia 500+ i “Dobry start” można składać m. in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje możliwość składania wniosków elektronicznych również o inne świadczenia. Można to zrobić np. za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia.

Portal Emp@tia, w odróżnieniu do bankowości elektronicznej, umożliwia złożenie wniosku na większość świadczeń. Dzięki temu osoba zainteresowana może ubiegać się zdalnie m. in. o zasiłek rodzinny, „becikowe”, zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie opiekuńcze, świadczenie rodzicielskie oraz świadczenie „Za życiem”.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT SKŁADANIA WNIOSKÓW PRZEZ PORTAL EMP@TIA