To już pewne. 500 plus na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego!

Ten post został napisany ponad 6 miesięcy temu. Oznacza to, że może zawierać nieaktualne dane. Najnowsze informacje o świadczeniach znajdziesz w zakładkach tematycznych. Są one dostępne w górnej części strony.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wprowadzającej program Rodzina 500+. Od 1 lipca świadczenie 500+ będzie przysługiwało na każde dziecko, bez względu na dochód osiągany przez rodziców. Rezygnacja z kryterium to nie jedyna istotna zmiana. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o nowymi 500+.

Co się zmieni od 1 lipca?

  • Najważniejsza zmiana to zniesienie kryterium dochodowego. Do tej pory świadczenie przysługiwało na pierwsze lub jedyne dziecko, tylko jeśli rodzina miała niskie dochody. Warunkiem przyznania 500+ było spełnienie kryterium dochodowego, które wynosiło 800 zł lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.
  • Dużym ułatwieniem dla samotnych rodziców będzie zapowiadana rezygnacja z obowiązku udokumentowania, że drugi z rodziców zobowiązany jest do płacenia alimentów na rzecz dziecka.
  • Nowością będzie również wprowadzenie szczególnego 3-miesięcznego terminu – liczonego od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
  • Ustawa zakłada zmianę okresu świadczeniowego, na jaki przyznawane będzie 500+. Od 2021 r. termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków ma zostać przesunięty z lipca na luty, a sam okres świadczeniowy z okresu październik-wrzesień, na czerwiec-maj.
  • Do ustawy przeniesiono rozwiązanie wprowadzone z pozytywnym skutkiem przy realizacji Programu „Dobry Start”, czyli rezygnację z wydawania decyzji administracyjnej na rzecz przesyłania informacji o przyznaniu świadczenia na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej. Jeżeli wnioskodawca nie wskazał takiego adresu, informację o przyznaniu świadczenia będzie mógł odebrać osobiście w instytucji przyznającej świadczenie.

Gdzie i kiedy będzie można złożyć wnioski?

W tym roku po raz ostatni wnioski o świadczenie 500+  będą przyjmowane w dotychczasowych terminach tj. w formie elektronicznej od 1 lipca, natomiast w formie papierowej od 1 sierpnia. Co ważne, nie będzie konieczności składania oddzielnych wniosków na dzieci, które do tej pory otrzymywały 500+.

– Jeśli ktoś otrzymywał już świadczenie na drugie i kolejne dziecko, wystarczy, że w terminie od lipca do września złoży jeden wniosek na wszystkie dzieci. Świadczenie będzie przyznawane na pierwsze dziecko na okres od 1 lipca 2019 r. do 31 maja 2021 r., natomiast na pozostałe dzieci od 1 października 2019 r. do 31 maja 2021 r. – informuje Magdalena Marczewska z Działu Obsługi Mieszkańców Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Wnioski w formie elektronicznej

Wnioski o świadczenie 500+ w formie elektronicznej będzie można składać m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej oraz Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia.

Zachęcamy do skorzystania z tej prostej i wygodnej formy złożenia dokumentów. Tym bardziej, że w porównaniu do poprzednich lat, wniosek będzie dużo prostszy i nie będzie konieczności wykazywania oraz dokumentowania dochodu członków rodziny. Uproszczenie wniosku spowoduje, że zdecydowana większość osób będzie w stanie wypełnić go samodzielnie, bez konieczności konsultacji z pracownikiem GCŚ. Dlatego warto zrobić to przez internet, w dogodnym dla siebie czasie, bez konieczności udawania się do punktu przyjmowania wniosków.

Co zrobić, aby złożyć wniosek on-line? To bardzo proste i można to zrobić na kilka sposobów – podpowiada Magdalena Marczewska z Działu Obsługi Mieszkańców GCŚ.

  1. Za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia można złożyć większość wniosków, w tym wnioski o świadczenie wychowawcze (500+) oraz świadczenie Dobry Start (300+)
  • Wejdź na stronę pz.gov.pl i załóż profil zaufany.
  • Potwierdź profil zaufany w jednym z wielu punktów potwierdzających na terenie Gdańska.
  • Wejdź na stronę Portalu „Emp@tia” http://empatia.mrpips.gov.pl/ i złóż wniosek.
  1. Wnioski o świadczenie wychowawcze (500+) oraz świadczenie Dobry Start (300+) możesz złożyć przez bankowość elektroniczną.  Sprawdź na stronie swojego banku czy masz taką możliwość.
  2. Wniosek o świadczenie wychowawcze (500+) możesz również złożyć przez Platformy Usług Elektronicznych ZUShttps://www.zus.pl/portal/

 

Wnioski w formie papierowej

– Osoby, które z różnych względów wolą tradycyjną formę składania wniosków, zachęcamy do przełamania się i skorzystania z kanałów elektronicznych. – apeluje Katarzyna Sowa, kierownik Działu Obsługi Mieszkańców. – Jednak mamy świadomość, że nie wszyscy zdecydują się na złożenie wniosku on-line. Takie osoby będą mogły zrobić to osobiście w jednym z punktów przyjmowania wniosków rozlokowanych w różnych dzielnicach Gdańska. – dodaje Katarzyna Sowa.

Aktualnie finalizowane są prace związane z uruchomieniem tymczasowych punktów obsługi, więc ich wykaz zostanie podany w późniejszym terminie.