Wnioski on-line nie tylko na 500+ i 300+

Ten post został napisany ponad 6 miesięcy temu. Oznacza to, że może zawierać nieaktualne dane. Najnowsze informacje o świadczeniach znajdziesz w zakładkach tematycznych. Są one dostępne w górnej części strony.

Chcesz złożyć wniosek on-line o zasiłek rodzinny, becikowe, zasiłek pielęgnacyjny lub inne świadczenia? Możesz zrobić to za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia. Wystarczy, że posiadasz podpis elektroniczny, bezpłatny profil zaufany lub eDowód.

Wnioski elektroniczne cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkanek i mieszkańców Gdańska. W 2019 roku 86% wniosków o świadczenie 500+ oraz 84% wniosków o świadczenie „Dobry start” to wnioski złożone za pośrednictwem internetu. Forma on-line okazała się prostym i gwarantującym oszczędność czasu sposobem złożenia wniosku. Z pewnością duży wpływ na popularność kanałów elektronicznych miało wprowadzenie możliwości składania wniosków za pośrednictwem bankowości elektronicznej. 

Wnioski on-line również na inne świadczenia

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje możliwość składania wniosków elektronicznych również o inne świadczenia. Można to zrobić np. za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia.

Portal Emp@tia, w odróżnieniu do bankowości elektronicznej, umożliwia złożenie wniosku na większość świadczeń. Dzięki temu osoba zainteresowana może ubiegać się zdalnie m. in. o zasiłek rodzinny, „becikowe”, zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie opiekuńcze, świadczenie rodzicielskie oraz świadczenie „Za życiem”.

Widok wybory wniosku w portalu Emp@tia
Panel wybory wniosku w portaliu Emp@tia

Aby skorzystać z możliwości złożenia wniosku przez portal emp@tia trzeba posiadać Profil Zaufany, e-dowód lub podpis elektroniczny.

WAŻNE!

Bezpłatny profil zaufany można założyć on-line za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej banku PKO BP, Inteligo, Santander, mBank, ING Banku Śląskiego, Millenium, Pekao S.A., Envelo, Alior oraz T-mobile. W tym celu wystarczy wejść na stronę pz.gov.pl oraz wybrać „Załóż Profil Zaufany i potwierdź – online”. W kolejnym kroku należy wybrać swój bank i realizować kolejne kroki zgodnie ze wskazówkami.

Istnieje również możliwości założenia profilu zaufanego bez pośrednictwa banku. W tym celu należy wejść na stronę pz.gov.pl, wybrać „Załóż Profil Zaufany i potwierdź – w punkcie potwierdzającym”. Profil założony w ten sposób wymaga osobistego potwierdzenia tożsamości w jednym z wybranych punktów potwierdzających.

Posiadanie podpisu elektronicznego, bezpłatnego profilu zaufanego lub e-dowodu to już połowa sukcesu. 

W następnym kroku należy zalogować się do portalu. W tym celu należy wejść na stronę empatia.mpips.gov.pl oraz wybrać zakładkę „eWnioski”. Jeżeli jest to pierwsze logowanie do modułu eWnioski, będzie trzeba wypełnić formularz rejestracyjny oraz zaakceptować regulamin konta i wyrazić zgody na gromadzenie, przetwarzanie i wykorzystywanie danych w celu obsługi elektronicznej.

Zakończenie powyższej procedury pozwoli na złożenie wniosków o świadczenia, bez konieczności osobistej wizyty w GCŚ.

WAŻNE!

W zakładce eWnioski portalu emp@tia znajduje się szczegółowa instrukcja użytkownika, w której krok po kroku wyjaśniono jak dokonać rejestracji oraz jak złożyć wniosek.