Złóż wniosek on-line o zasiłek rodzinny i fundusz alimentacyjny

Planujesz złożyć wniosek o zasiłek rodzinny lub świadczenia z funduszu alimentacyjnego? Możesz zrobić to on-line, za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia. Wystarczy, że posiadasz podpis elektroniczny, bezpłatny profil zaufany lub eDowód.

Od początku sierpnia mieszkanki i mieszkańcy Gdańska mogą składać wnioski papierowe o zasiłki rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki wniosek złożyć przez Internet. W tym celu należy skorzystać z Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia.

Składanie wniosków przez Portal Emp@tia

Portal Emp@tia, w odróżnieniu do bankowości elektronicznej, umożliwia złożenie wniosku na większość świadczeń. Dzięki temu osoba zainteresowana może ubiegać się zdalnie m. in. o zasiłek rodzinny, „becikowe”, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie opiekuńcze, świadczenie rodzicielskie oraz świadczenie „Za życiem”.

Widok wybory wniosku w portalu Emp@tia
Panel wybory wniosku w portaliu Emp@tia

Aby skorzystać z możliwości złożenia wniosku przez portal emp@tia trzeba posiadać Profil Zaufany, e-dowód lub podpis elektroniczny.

WAŻNE!

Bezpłatny profil zaufany można założyć on-line za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej. W tym celu wystarczy wejść na stronę pz.gov.pl oraz wybrać „Załóż Profil Zaufany i potwierdź – online”. W kolejnym kroku należy wybrać swój bank i realizować kolejne kroki zgodnie ze wskazówkami.

Istnieje również możliwości założenia profilu zaufanego bez pośrednictwa banku. W tym celu należy wejść na stronę pz.gov.pl, wybrać „Załóż Profil Zaufany i potwierdź – w punkcie potwierdzającym”. Profil założony w ten sposób wymaga osobistego potwierdzenia tożsamości w jednym z wybranych punktów potwierdzających.

Posiadanie podpisu elektronicznego, bezpłatnego profilu zaufanego lub e-dowodu to już połowa sukcesu. 

W następnym kroku należy zalogować się do portalu. W tym celu należy wejść na stronę empatia.mpips.gov.pl oraz wybrać zakładkę „eWnioski”. Jeżeli jest to pierwsze logowanie do modułu eWnioski, będzie trzeba wypełnić formularz rejestracyjny oraz zaakceptować regulamin konta i wyrazić zgody na gromadzenie, przetwarzanie i wykorzystywanie danych w celu obsługi elektronicznej.

Zakończenie powyższej procedury pozwoli na złożenie wniosków o świadczenia, bez konieczności osobistej wizyty w GCŚ.

WAŻNE!

W zakładce eWnioski portalu emp@tia znajduje się szczegółowa instrukcja użytkownika, w której krok po kroku wyjaśniono jak dokonać rejestracji oraz jak złożyć wniosek.

Wnioski papierowe

Osoby, które z równych względów nie zdecydują się na złożenie wniosków przez Internet, mogą to zrobić osobiście w Dziale Obsługi Mieszkańców GCŚ, mieszczących się w Gdańsku przy ul. Powstańców Warszawskich 25 (budynek C). Wnioski można składać również za pośrednictwem poczty, wysyłając je na adres Gdańskie Centrum Świadczeń, ul. Powstańców Warszawskich 25, 80-153 Gdańsk.