Zamelduj się w Gdańsku i głosuj w wyborach

Miasto Gdańsk zachęca do meldowania się w Gdańsku i wzięcia odpowiedzialności za miejscowe wspólnoty. W wyborach samorządowych, które odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia, będą mogły głosować jedynie osoby, dla których Gdańsk jest miejscem zamieszkania lub potwierdziły swoje stałe zamieszkanie np. poprzez odprowadzanie lokalnych podatków, czy Kartę Mieszkańca.

Grafika zachęcająca do meldunku w Gdańsku i głosowania w wyborach samorządowych. Więcej na gdansk.pl/wybory

Meldunek a kwietniowe wybory samorządowe

– Organizacyjnie, a także w sensie samego aktu wyborczego, wybory samorządowe są zupełnie inne niż wybory parlamentarne, które mieliśmy w październiku. W Gdańsku każdy wyborca otrzyma 3 karty do głosowania: jedną do Rady Miasta, jedną do sejmiku województwa pomorskiego i jedną na prezydenta miasta. Żeby nasz głos był ważny, na każdej z tych kart powinniśmy zaznaczyć tylko i wyłącznie jedno nazwisko – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

W głosowaniu wezmą udział jedynie stali mieszkańcy. Są to wszystkie osoby zameldowane w Gdańsku na pobyt stały.

Tym razem, w przeciwieństwie do ostatnich, październikowych wyborów parlamentarnych, nie będzie można pobrać zaświadczeń o prawie do głosowania i dopisać się do spisu na jedne wybory.

Osoby, których stałym miejscem zamieszkania jest Gdańsk, ale z różnych powodów nie są zameldowane – mogą wystąpić z wnioskiem o zmianę stałego obwodu głosowania na Gdańsk. W tym celu wystarczy złożyć wniosek papierowo lub elektronicznie przez portal mObywatel i dołączyć dokument wskazujący zamieszkanie w Gdańsku np. Kartę Mieszkańca, umowę najmu lub rachunek za media na swoje nazwisko.

Każdy kto zamelduje się na pobyt stały do 5 kwietnia, do godz. 15.00, będzie mógł głosować w dniu wyborów.

Więcej na portalu gdansk.pl