Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka – becikowe

Komu przysługuje jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka i jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją uzyskać?

W związku z urodzeniem się żywego dziecka, matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka mogą ubiegać się o przyznanie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, potocznie zwanej „becikowym”.

Wniosek należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku dziecka objętego opieką faktyczną albo opieką prawną albo dziecka przysposobionego, wniosek należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką lub przysposobienia, jednak nie później niż do ukończenia przez dziecko 18-go roku życia.

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną o objęciu matki dziecka opieką medyczną nie później niż od 10-go tygodnia ciąży. Warunek ten oczywiście nie dotyczy osób będących opiekunami faktycznymi bądź prawnymi dziecka.

Nabycie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka związane jest z koniecznością spełnienia kryterium dochodowego. Dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć kwoty 1922 zł miesięcznie.

W jakiej wysokości wypłacane jest becikowe?

Świadczenie wypłacane jest jednorazowo w kwocie 1000 zł na dziecko. W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie, zapomoga przysługuje na każde dziecko.

Gdzie złożyć wniosek?

osobiście: 
Gdańskie Centrum Świadczeń
ul. Kartuska 32/34
80-104 Gdańsk

za pośrednictwem poczty:
Gdańskie Centrum Świadczeń
ul. Kartuska 32/34
80-104 Gdańsk

Więcej informacji oraz formularze do pobrania

Więcej informacji oraz wymagane dokumenty