Ponad 90 tysięcy wniosków o świadczenia w 2 miesiące!

Ten post został napisany ponad 6 miesięcy temu. Oznacza to, że może zawierać nieaktualne dane. Najnowsze informacje o świadczeniach znajdziesz w zakładkach tematycznych. Są one dostępne w górnej części strony.

Od 1 lipca do Gdańskiego Centrum Świadczeń wpłynęło prawie 90 tysięcy wniosków o świadczenia. Najwięcej z nich, bo ponad 50 tysięcy, to wnioski o świadczenie 500+. Drugim w rankingu popularności było świadczenie „Dobry start”, o które wnioskowało prawie 33 tysiące osób. Co ważne, ponad 85% wszystkich złożonych wniosków zostało już rozpatrzonych, a rodziny otrzymały przysługujące im wsparcie.

Ponad 90 tysięcy wniosków wpłynęło do GCŚ od 1 lipca br.

Przypomnijmy, że z początkiem lipca Gdańskie Centrum Świadczeń rozpoczęło akcję przyjmowania wniosków elektronicznych o świadczenie 500+, świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz świadczenie „Dobry start”. Forma elektroniczna spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkanek i mieszkańców Gdańska, o czym świadczy fakt, że około 90% wniosków o świadczenie 500+ oraz prawie 87% wniosków o świadczenie „Dobry start” zostało złożonych za pośrednictwem internetu.

Od 1 sierpnia osoby, które nie zdecydowały się na złożenie wniosku elektronicznego, mogły zrobić to osobiście w jednym z sześciu punktów obsługi. W ciągu miesiąca w punktach tych złożono ponad 16,4 tysiąca wniosków o świadczenia. Najwięcej z nich, bo aż 11 886 to wnioski złożone w głównym punkcie obsługi, zlokalizowanym przy ul. 3 Maja 9. Z kolei w tymczasowych punktach obsługi złożonych zostało 4 552 wnioski.

Warto wspomnieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku wniosków o świadczenie 500+ złożonych w lipcu i sierpniu, ich rozpatrzenie i wypłata świadczenia powinny nastąpić do końca października, natomiast wnioski o 300+ złożone w analogicznym okresie powinny zostać rozpatrzone do końca września. Jednak pracownicy Centrum nie czekali do ostatniej chwili i starali się rozpatrywać wnioski tak szybko, jak to tylko możliwe. Dzięki temu do końca sierpnia udało się rozpatrzyć prawie 90% wniosków o 500+ oraz blisko 80% wniosków o świadczenie “Dobry start” (w tym wszystkie kompletne wnioski, złożone w lipcu). Co za tym idzie, zdecydowana większość rodzin otrzymała wsparcia jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ “DOBRY START NA PÓŁMETKU…”

Zobacz, gdzie możesz złożyć wnioski we wrześniu

Przypominamy, że z początkiem września uległa zmianie liczba funkcjonujących tymczasowych punktów przyjmowania wniosków o świadczenia. Do dyspozycji mieszkańców pozostają trzy punkty obsługi, mieszczące się przy ul. 3 Maja 9, ul. Piastowskiej 98A (Klub Osiedlowy “Piastuś”) oraz ul. Powstańców Warszawskich 25 (budynek po Scenie Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury).

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE NA TEMAT AKCJI PRZYJMOWANIA WNIOSKÓW ORAZ GODZIN OTWARCIA PUNKTÓW

Cały czas można składać wniosku w formie elektronicznej, np. za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia. Dodatkowo w przypadku świadczenia 500+ i „Dobry start” wnioski może składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej wybranych banków. Wnioski elektroniczne to zdecydowanie najprostsza i najwygodniejsza forma złożenia dokumentów. Tym bardziej, że wniosek o 500+ w porównaniu do poprzednich lat, jest dużo mniej skomplikowany i nie ma konieczności wykazywania oraz dokumentowania dochodu członków rodziny. Dzięki temu zdecydowana większość osób jest w stanie wypełnić go samodzielnie, bez konieczności konsultacji z pracownikiem GCŚ. Dlatego warto zrobić to przez internet, w dogodnym dla siebie czasie, bez potrzeby udawania się do punktu obsługi.