Lawina wniosków o 500+

Ten post został napisany ponad 6 miesięcy temu. Oznacza to, że może zawierać nieaktualne dane. Najnowsze informacje o świadczeniach znajdziesz w zakładkach tematycznych. Są one dostępne w górnej części strony.

1 lutego Gdańskie Centrum Świadczeń rozpoczęło akcję przyjmowania wniosków internetowych o świadczenie 500+. W ciągu minionego tygodnia mieszkanki i mieszkańcy Gdańska złożyli blisko 24 tys. wniosków. Ponad 8,5 tys. z nich zostało już rozpatrzonych.

Świadczenie 500+ cieszy się niesłabnącą popularnością wśród rodziców i opiekunów. Pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń szacują, że z możliwości otrzymania 500 zł na każde dziecko, bez względu na osiągane dochody, skorzysta ok. 57 tysięcy gdańskich rodzin.

Już pierwsze dni naboru wniosków pokazały, że załogę Centrum czeka bardzo pracowity okres. 1 lutego wpłynęło niemal 9,5 tys. wniosków, a dwa dni później było już ich ponad 14,5 tys. Po tygodniu „licznik” wniosków pokazał 24 tys. sztuk. Liczba robi wrażenie, bo okazuje się, że to 44% wszystkich spodziewanych wniosków.

O ile liczba złożonych wniosków napawa optymizmem, to niestety nie obyło się bez błędów. Już po wstępnej analizie było wiadomo, że część ze złożonych wniosków będzie wymagała dodatkowych wyjaśnień. Zdecydowanie najczęstszym z występujących błędów było zaznaczenie niewłaściwego okresu świadczeniowego.

– Osoby, które mają aktualnie przyznane 500+ powinny podczas wypełniania formularza zaznaczyć okres świadczeniowy od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. – informuje Katarzyna Tynkowska, z-ca dyrektora Gdańskiego Centrum Świadczeń. – Jeśli na dane dziecko nie jest pobierane jeszcze świadczenie wychowawcze należy złożyć dwa wnioski – na obecny okres trwający do 31 maja 2021 r. i kolejny okres, rozpoczynający się od 1 czerwca 2021 r.

Tymczasem część rodziców zaznaczyła stary okres świadczeniowy. W takim przypadku osoba weryfikująca wniosek kontaktuje się indywidualnie z wnioskodawcą i wyjaśnia powstały błąd.

Pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń zachęcają do szybkiego składania wniosków on-line.  To zdecydowanie najszybsza i najprostsza forma składania wniosków. Co ważne, dokumenty elektroniczne można złożyć w bezpieczny sposób, bez konieczności osobistej wizyty w siedzibie Centrum.

Należy pamiętać, że dostarczenie dokumentów do końca kwietnia daje gwarancję zachowania ciągłości wypłat.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Wnioski elektroniczne – można składać od 1 lutego za pośrednictwem:

Wnioski papierowe – będzie można składać od 1 kwietnia:

  • osobiście w Dziale Obsługi Mieszkańców, ul. Powstańców Warszawskich 25, budynek C,
  • za pośrednictwem poczty, wysyłając dokumenty na adres
    Gdańskie Centrum Świadczeń,
    ul. Powstańców Warszawskich 25,
    80-152 Gdańsk,
  • do wrzutni w siedzibie Działu Obsługi Mieszkańców, ul. Powstańców Warszawskich 25, budynek C.

Gdzie znajdę szczegółowe informacje?

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Wszelkie pytania można kierować do Gdańskiego Centrum Kontaktu, tel. 58 52 44 500, e-mail: kontakt@gdansk.gda.pl